Şimdi Soru Sorma Zamanı!! Bakan Çelik Çalar Saat Programına Konuk oluyor

23.9.2014 tarihinde Fox TV’de sabah saat 07:30’da yayınlanan “Çalar Saat” programına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Faruk Çelik konuk olarak katılacaktır. Programa sosyal medya ve elektronik ortamda soru ile katılınabilmektedir. İSG alanındaki temel sorunlar konusunda  Sn. Bakan’a sorulmak üzere aşağıdaki soruları hazırlamış bulunmaktayız. İstediğiniz yalnızca bir soruyu canlı yayında Sn. Bakan’a sorararak katkıda bulunmanız önemlidir.

  

1-    Beş çalışanı olan inşaat veya madende görevli iş güvenliği uzmanının yılda 12 saat işyerinde görev yapması gerekiyor. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin en az 16 saat olması Yönetmelik gereği,  Uzman yılda çalışması gereken 12 saatlik sürede İSG Eğitimini nasıl verecek?
2-    İş Güvenliği Uzmanının, önerisini yerine getirmeyen işvereni Bakanlığa bildirmesini Mevzuat istiyor. Bugüne kadar kaç uzman ücretini aldığı işverenini Bakanlığa bildirdi?
3-    Çalışanların işe girerken sağlık raporu almaları gerekiyor. İşyeri hekiminin bu raporu verebilmesi için gerekli sağlık tetkiklerinin kamu sağlık kuruluşlarında yaptırılması gerekiyor. OSGB ler bu hizmeti yetkileri olmadığı halde ve uygun olmayan şartlarda veriyorlar ve işverenlerden ücret alıyorlar. OSGB lerin sağlık taramaları yapmaları yasak iken neden bu OSGB lere göz yumuluyor? Sağlık Bakanlığının bu tetkikleri ücretsiz olarak vermesini düşünüyor musunuz?
4-    İlk Yönetmelikte OSGB ve Eğitim Kurumlarını kuracak şirketlerin ortaklarından en az birinin işyeri hekimi veya A sınıfı İş güvenliği uzmanı olması gerekiyordu. Sonradan bu şart kaldırıldı ve bu işi kar amacı güdenlerin işi haline getirildi. Mevzuata uygun hizmet vermeyen piyasa rekabetine açık bu kurumlar sistemi çökerttiler. OSGB lerin kurucu ortaklarından çoğunluk hissesine sahip A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı şartını tekrar geri getirmeyi düşünüyor musunuz?
5-    2009 yılında çıkarılan kanun ve yönetmeliklere göre inşatlarda çalışan ustaların Mesleki Yeterlilik Kurumunca veya yetki verdiği kurumlar tarafından mesleki eğitim verilmesi gerekiyor. Şehircilik İl Müdürlüğü 30 TL karşılığında 2017 ye kadar geçerli olacak mesleki eğitim belgesi yerine geçecek belge veriyor. Bu durumu doğru buluyor musunuz?
6-    Tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta çalışanlardan mesleki eğitimi olmayanların çalışması yasak. Eğitim verilmeden Meslek Liseleri ve Halk Eğitim Merkezlerinden aracı kişi ve kuruluşlardan Mesleki Eğitim Belgeleri düzenleniyor. Mesleki eğitim Belgelerinin alınmasına, İSG Hizmetlerinin verilmesine, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları ile bazı muhasebeciler aracılık yapıp bu hizmetlerin gereği gibi yapılmadan ucuza alınmasını sağladıkları biliniyor.
Yetki verdiğiniz Eğitim Kurumları tarafından Mesleki Eğitimlerin verilmesini düşünüyor musunuz?
7-    Torba Kanun ile 2 ila 9 çalışanı olan az tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli bulundurmayacaklar. 2-9 çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işverenlere verilecek eğitimlerin Bakanlığın sıkı denetiminde yetki verdiğiniz Eğitim Kurumlarınca verilmesini düşünüyor musunuz?
8-    Noter’in yanına Noter, Tıp Merkezinin yanına Tıp Merkezi açılamıyor. OSGB ler ise aynı bina veya yan yana işyerlerinde kuruluyorlar.OSGB ler için de ihtiyaca yetecek kadar OSGB kurulabilmesi için bir planlama yapmayı düşünüyor musunuz?
9-    2015 de Bakanlık tarafından diğer sağlık personeli belgesi olmayanlar çalışamayacaklar. Henüz eğitim programları yayımlanmadı. İSG Katip’ten girişlerinde sorunlar yaşanıyor.
2-49 çalışanı olan işyerlerinde diğer sağlık personeli bulundurulması zorunluluğunu kaldırmayı düşünüyor musunuz?
10- İş Sağlığı ve Güvenliği Kültürünün oluşması ve Taşeron ve Rödovans sorununa kalıcı bir çözüm bulunması için Sivil Toplum Kuruluşlarını da dinleyecek misiniz?

Soruların gönderileceği adresler:

calarsaat@foxtv.com.tr

ismailkucukkaya@foxtv.com.tr

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi