Bursa Osgb Firmaları

BURSA OSGB FİRMALARI LİSTESİ 

Bu sayfa Bursa ilinde faaliyet gösteren osgb (ortak sağlık güvenlik birimi) işletmelerinin tanıtım bilgileri, web sayfaları, telefon numaraları ve hizmet teklifi alabilmeniz amacıyla oluşturulmuş formlardan oluşmaktadır.

Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri hizmete dayalı bir sektör olduğu için verilen iş güvenliği uzmanlığı işyeri hekimliği ve diğer sağlık personeli gibi hizmet birimlerinden sunulan çeşitli imkanlara göre farklı fiyat tarifesi uygulanmaktadır, ne yazık ki piyasada hizmete dayalı olarak yürütülen bu sektörde taban ve tavan fiyat uygulaması henüz olmaması sebebiyle ikiside aynı şehirde olmasına rağmen merkezlerinin ve faaliyet alanlarının çoğunu bursa olarak belirlemiş iki osgb den birisinin 1000 tl fiyat biçtiği hizmete diğer osgb firması 100 tl diyebiliyor.

Bu nedenle osgb' lerden fiyat alırken hizmet  mi alacağım yoksa sadece isg katipte tanımlama olarak mı görüneceğim konularını düşünmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili yazdığım/yazacağım "Bursa OSGB Firmaları Denetleniyor." Başlıklı yazımda da belirttiğim gibi Bursa başta olmak üzere büyük şehirlerin tümünde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olarak İş Müfettişleri denetimler gerçekleştiriyor ve eksikliği bulunan hem osgb ler hemde hizmet verdikleri işletmeler büyük cezalarla karşı karşıya kalabiliyorlar.

Yukarıda söylediğim gibi sadece belgesini kiralayayım işlerime devam edeyim mantığında gittiğimiz müddetçe hem osgbler hemde osgblerde yada ferdi çalışan iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve diğer sağlık personelleri gelişemeyecek ve bir birini baltalamaya devam edecek, firmalar ise kendilerine ve iç müşterisi olan çalışanlarına değer katamadığı için sadece zorunluluğu karşılamaya çalıştıkları için olası bir tehlikede çalışanlarından birinin yada bir kaçının belki ölümüne yada ciddi yaralanmasına neden olarak büyük tazminat cezaları ile yüzyüze kalacaklar.

İşletmeler bu minvalde çalışanlarını sürekli olarak merkeze koymak ve onların daha rahat ve güvenilir bir ortamda kendilerini hissetmelerini sağlamak suretiyle hem üretimlerini arttırmayı amaçlamalı hem de çalışanların güvenini kazanmanın verdiği haz ile büyüme ve rekabet sarmalında ilerlemelidir. Yoksa sadece ben kazanayım mantığını düşünerek çalışanların güvenliğinden ve hakkı olanlardan kısarak büyümeye çalışmak günlük olarak kar/zarar hesaplarımızı kurtaracaktır. Ancak yukarıda belirttiğim gibi beklenmedik bir olay yaşandığında ise; "Şuan için işim görülsün", "Firmam isg katipte tanımlı çıksın" diye ucuz fiyat veren, sadece imza atan osgb lerden yada ferdi olarak bu işi yapan iş güvenliği uzmanlarından hizmet alan işletmeler, çalışanlarının uğrayacağı maddi manevi kayıpları, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun aksine hareket etmeleri sebebiyle karşılamak zorunda kalacaklardır.

Yukarıdaki son cümlemizden şu anlaşılmamalı, Osgb 'ler (ortak sağlık güvenlik birimleri) yada iş güvenliği uzmanları hizmet alan işletmelerin sigortaları değildir. İşveren yada işveren vekilleri 4857 Sayılı İş Kanunu ve diğer kanunlarda atıfta bulunulan, kusursuz sorumluluk ilkesine göre hareket ederek, bu tarz olaylarda asli kusurlu olarak karşı karşıya kalacaklardır.
Bu nedenle osgb hizmeti alırken işletmelerin 6331 Sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa uygun şekilde hareket etmeleri ve tehlikelerin gerçekleşmeden bertaraf edilmesine özen göstermeleri gerekmektedir.

Bu açıklamaların ardından Şehri Bursa'da faaliyet gösteren osgb firmaları listesini, ve osgb firmalarından teklif alabilmek için oluşturulmuş teklif formu bağlantısını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

BURSA OSGB FİRMALARI LİSTESİ 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İSGDEM Denizli Şubemiz Hk. (DENİZLİ İSG A.Ş.).