İş Güvenliği Yeni Bir Erteleme ile Karşı Karşıya

Bu günlerde yeniden gündeme gelen isg yasasının ertelenmesi hususu yeni bir tasarı ile meclis gündemine girmiş durumda, Mesut Toraman ve Bigder düzenlediği etkinlikler ile bu yasanın ertelenmesi durumu ile ilgili milletvekillerine gönderdikleri elektronik iletilerle ertelemenin çözüm olmadığını ve asıl düzenlemenin sorunun köküne inmek olduğunu belirtip tüm iş güvenliği uzmanlarını ilgilendiren bu konunun iş güvenliği profesyönellerininde konunun aktörlerine ulaşmaları dileklerini iletti. Aşağıda gönderilen iletinin bir örneğini görebilirsiniz

Sn. Milletvekilim
İşyerlerinde, İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri hekimi görevlendirme zorunluluğu; Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için kanunun yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra yürürlüğe girecekti. Ancak bugüne kadar ertelenen pek çok konuda olduğu gibi ertelemelerle bugünlere gelindi. Sürekli ertelemeler ve yapılan olumsuz değişiklikler Kanunun bütünlüğünü bozdu ve bu kanuna olan güven azaldı. İş kazalarında ölümler ise 5 yılda üç kat arttı.
01 Temmuz’da yeni bir ertelemenin yapılıp yapılmayacağı tartışmaları devam ediyor. Ertelensin diyenler işyeri hekimi sayısının yetersiz olduğunu ve bir kez daha erteleme yapılmasını savunuyorlar. Karşı çıkanlar ise ertelemenin Kanuna duyulan güvensizliği daha da artıracağını, 100.000 İş Güvenliği Uzmanı varken ertelemeye gerek olmadığını savunmaktadırlar. Her iki görüşünde haklı olduğu yanları bulunmaktadır.
Ocak 2013 den buyana İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı bulundurması zorunlu bulunan 400.000 den fazla işyerinin idari para cezaları ile karşı karşıya bulunmaktadırlar. Ortalama her işyeri için idari para cezaları 200.000 TL civarındadır. Bu cezaların alınamayacağı görülmektedir.
Mevzuat gereği 30 saat İşyeri Hekimliği yapmaları gereken aile hekimlerinin bazı OSGB ler tarafından tam süreli olarak görevlendirildikleri sır değildir.
Fiilen çalışamayacak, ama işyeri hekimliği belgesine sahip pek çok hekim, belgelerini kiraya vermektedirler. Bu hekimlerin yerlerine işyeri hekimi olmayan yabancı doktorlar (Suriyeli, Afganlı), sağlık memurları, hatta OSGB deki sekreterler tarafından kaşeleri kullanılarak sağlık raporları düzenlendiğini sektörde bilmeyen yoktur.
Mevcut yönetmeliğe göre İşyeri Hekimi sayılarının yetersizliği yıllarca devam edecektir.
Soruna Çözüm Önerim:
1-Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından kurulmuş OSGB’ LER tarafından, 50 den az çalışanı olan az tehlikeli işyerleri ile Kamu işyerlerine ücretsiz olarak İşyeri Hekimliği hizmeti vermeleridir. Bu hizmeti verebilmeleri için aile hekimleri ve kamuda görevli hekimlerden yararlanılabilir. Kamu hekimlerine bu hizmetleri için, çalışan sayısı oranında ek ücret Sağlık Bakanlığı tarafından ödenebilir.
2-Yeterli sayıda iş güvenliği uzmanı bulunması nedeni ile, 01 Temmuz’da söz konusu işyerleri için İş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu konusunda bir ertelemeye gerek olmadığını düşünmekteyim.
Kanun ve Yönetmeliklerinde, kapsamlı, tutarlı değişikliklerin İSG Çalışanlarının görüşü alınarak yapılmasına acil olarak ihtiyaç vardır.
Saygılarımla
Mesut TORAMAN
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
Sertifika No: 2006050306

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İSGDEM Denizli Şubemiz Hk. (DENİZLİ İSG A.Ş.).