İSG MEVZUATI SİL BAŞTAN ÖNERİLERİNİZİ BEKLİYORUZ

2006 tarihinde İSG Konseyinin hedeflerinin başında, 2008 e kadar İSG Kanunun çıkarılacağı vardı. İstanbul Esenyurt’ta meydana gelen çadır yangından sonra, Başbakanlıkta bekleyen bir türlü Meclise gönderilemeyen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu TBMM’ye gönderildi ve Meclis tatile girmeden 20 Haziran 2012 günü Kanunu kabul etti. Resmi gazetede 30 Haziran 2012 de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun öngördüğü yönetmelikler ise 29 Aralık 2012 tarihinden itibaren yayımlanmaya başlandı. Her yıl haziran ayının ikinci haftasında Meclis tatile girmeden çıkarılan Torba Kanunlara yıl içinde tartışılmayan toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren İSG ile ilgili kanunlarda değişiklik önerileri Torba kanunlara ilave edildi ve itirazlar dinlenmeden değişiklikler yapıldı.

İsg Hizmetleri Yönetmeliğinde Yeni Değişiklikler Yolda

16 Haziran günü Sanayi ve üretime destek kanunu içinde İSG Kanununda önemli bir değişiklik daha yapıldı. Haziran ayı sonunda İSG Hizmetleri Yönetmeliğinde değişiklik yolda. Özetle İSG Mevzuatı beş yılda yamalı bohça haline geldi ve yama tutmaz oldu. İSG Mevzuatında değişiklik yapılacaksa öncelikle İş Teftişi yapan Müfettişler ile İSG çalışanları ve örgütlerine danışılması gerekir. Her yönetmelik değişikliği öncesi Bakanlıklar, Sendikalar, Meslek Odalarına görüşleri soruluyor ancak Yönetmelikler ile ilgili yapılan görüş ve öneriler dikkate alınmadan aynen çıkarılıyor.   100.000 İSG Çalışanı bugüne kadar seslerini örgütlü olarak duyuramadılar. Nedeni üzerinde tekrar durmak istemiyorum. Son günlerde İSG alanında örgütlü 45 STK nun bir araya gelerek birlikte hareket etme yönünde çaba harcadıklarını önemsiyorum. Ancak bu çalışmalar bizlerin İSG Mevzuatının sil baştan yenilenmesi ve var olan Mevzuatın denetlenmesi taleplerini geciktirmemelidir. OSGB MEDYA’da (www.osgbmedya.com.tr) 01.07.2017 tarihinden itibaren iki ay süre ile İSG Çalışanları, akademisyenler, İş Müfettişleri ve Örgütlerinden İSG Mevzuatının hangi maddesinde ne gerekçe ile nasıl bir değişiklik önerisinde bulunduklarını ekte sunduğum formatta yayımlamaya başlayacağız. Eylül 2017 de İstanbul veya Antalya’da iki gün katılımcılar Mevzuatta yapılmasını istenen öneriler üzerinde tartışacaklar, oylayarak mevzuat önerilerini oluşturacaklar. Hazırlanan öneri Paketi Yetkililere ve Kamuoyuna sunacaklardır. Önerilerin dikkate alınması için imza kampanyası gibi farklı demokratik haklarını kullanacaklardır.

İş Güvenliği Sektörüne Nasıl Sahip Çıkarız

Umarım Ekim ayına kadar İSG alanında örgütlü dernekler bir araya gelmiş ortak hareket etmeye başlamış olurlar. Sahada çalışanların bu demokratik taleplerini etkin bir şekilde savunurlar ve takipçisi olurlar. Doğruları tek tek değil birlikte söylediğimizde dinleneceğimize inanıyorum Saygılarımla Mesut TORAMAN A sınıfı İş Güvenliği Uzm.

İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı Öneri Formu

Mevzuat Önerilerini Görmek İçin Tıklayın

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İSGDEM Denizli Şubemiz Hk. (DENİZLİ İSG A.Ş.).