İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi


İSG Kanununun 7. Maddesi gereği 24.12.2013 tarihinde çıkarılan yönetmelikle Kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri ne finansman desteği veriliyor. Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de destekten faydalanmasına karar verebiliyor.
Geçen dört yıl içinde bu destekten yeterince işverenler faydalanamadı. Faydalanılamamasının iki nedeni var.
1-     Bu işyerlerinin büyük bölümü hiç hizmet almadığı için destek talebinde de bulunmadılar.
2-     Destek almanın, Yönetmelikteki bürokrasi nedeni ile neredeyse olanaksız.
Bu yıl yapılan düzenleme ile az tehlikeli işyerlerinden 50 dan az çalışanı olan işverenler 16 saatlik uzaktan eğitim alarak iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi hizmeti almayabilecekler.
Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin büyük bölümü Ocak 2013 den buyana İSG Hizmeti almadıkları için idari para cezası ile karşı karşıya bulunuyorlar. Cezalı durumdaki işverenlerin birikmiş cezaları alınamayacak boyutta olduğu için ya yapılandırma veya af geleceğini söylemek kehanet değil. İki çözüm de sorunu çözmez.
Çözüm: Kanunda 10 çalışan ibaresi, 50 çalışan olarak değiştirilmeli, İSG Katip’te Sözleşmesi olan iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi, diğer sağlık personeli ve OSGB sözleşmesinin çıktısını alarak Bakanlıktan işverene ödenen desteği İSG çalışanının alması hükmü getirilmelidir. Yönetmelikte belirlenmiş olan desteğin de yeterli seviyeye çıkarılması uygun olacağını düşünmekteyim.
Konu ile ilgili yorumlarınızı bekliyorum
Mesut Toraman
info@mesuttoraman.com

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar